Hrvatski jezik
Dobrodošli na Hrvatski jezik -- učenički forum- Osnovna škola Vladimira Nazora, Škabrnja ... test faza... test faza... test faza... test faza
Hrvatski jezik
Dobrodošli na Hrvatski jezik -- učenički forum- Osnovna škola Vladimira Nazora, Škabrnja ... test faza... test faza... test faza... test faza
Hrvatski jezik
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


učenički forum - Osnovna škola Vladimira Nazora, Škabrnja ... test faza... test faza... test faza... test faza
 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  
Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Latest topics
» 6. razred - vježba za inicijalni ispit
Slavko Mihalić Emptyby andreja sub ruj 07, 2013 4:46 pm

» par njih :D
Slavko Mihalić Emptyby gloriaa skara ned sij 08, 2012 5:49 pm

» Reci mi to online
Slavko Mihalić Emptyby gloriaa skara ned sij 08, 2012 5:22 pm

» Ovo već znam - riješenja radne bilježnice
Slavko Mihalić Emptyby gloriaa skara uto sij 03, 2012 11:58 am

» Inicijanlo paničarenje
Slavko Mihalić Emptyby roko27 uto stu 29, 2011 1:43 pm

» Kod dečkiju?
Slavko Mihalić Emptyby gloriaa skara sub stu 19, 2011 2:17 pm

» Ne prolazu kartice (neprolazu)
Slavko Mihalić Emptyby gloriaa skara sub stu 05, 2011 10:24 am

» Pivo ili piva?
Slavko Mihalić Emptyby Hrvatski jezik sub ruj 24, 2011 4:02 pm

» Štovati ili poštovati?
Slavko Mihalić Emptyby Hrvatski jezik sub ruj 24, 2011 4:01 pm

» Stubište ili stepenište?
Slavko Mihalić Emptyby Hrvatski jezik sub ruj 24, 2011 4:00 pm

» Zabranjeno preticanje ili pretjecanje?
Slavko Mihalić Emptyby Hrvatski jezik sub ruj 24, 2011 3:58 pm

» Koliko je par, a koliko je nekoliko?
Slavko Mihalić Emptyby Hrvatski jezik sub ruj 24, 2011 3:57 pm

» S radošću ili s radosti?
Slavko Mihalić Emptyby Hrvatski jezik sub ruj 24, 2011 3:55 pm

» Zrcalo i ogledalo
Slavko Mihalić Emptyby Hrvatski jezik sub ruj 24, 2011 3:54 pm

» Ju, je, ju, je
Slavko Mihalić Emptyby Hrvatski jezik sub ruj 24, 2011 3:52 pm

svi 2024
ponutosričetpetsubned
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Online
Ukupno je: 2 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 2 gostiju.

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 93, dana pon srp 31, 2017 3:27 am.

 

 Slavko Mihalić

Go down 
Autor/icaPoruka
Hrvatski jezik
Admin
Hrvatski jezik


Broj postova : 99
Join date : 02.08.2011

Slavko Mihalić Empty
PostajNaslov: Slavko Mihalić   Slavko Mihalić Emptyčet ruj 22, 2011 5:51 pm

Slavko Mihalić 5B1A5181-03C8-C540-BC3E-07324E1DE72F_thumb
Slavko Mihalić


BIOGRAFIJA

Slavko Mihalić


Slavko Mihalić (Karlovac, 1928. -2007.) pjesnik. Debitirao je 1954. godine zbirkom pjesama Komorna muzika. Objavio je dvadesetak zbirki. Po sudu kritike, jedan je od najboljih hrvatskih pjesnika 20. stoljeća. Pjesme su mu prevedene na 25 jezika.

Uz pisanje pjesama, u 78 godina uspio je pokrenuti časopis Tribina, uređivati poeziju u Lykosu, uređivati kulturni tjednik Telegram, pokrenuti časopis Most (The Bridge), uređivati časopis za književnost Forum, započeti Zagrebačke književne razgovore, biti predsjednik Društva hrvatskih književnika u dva mandata te redoviti član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU). Objavio je dvadesetak zbirki poezije i dobio niz nagrada - Nagradu Matice hrvatske, Nagradu "Tin Ujević", Nagradu za životno djelo "Vladimir Nazor", "Goranov vijenac", nagradu "Vjesnika" za književnost "Ivan Goran Kovačić, nagradu Struških večeri poezije i ostale.



KRUH NA STOLU


Sve što mi želiš reći, kaži mi
pred njim, tamnim kruhom na stolu.
Oko njega zidovi i zvijezde. I svi obruči
koji stežu moje srce.


Pred njim, trajnijim od svih zastava,
kaži mi, ako smiješ, svoju osudu.
On će znati. I sve će strahove
učiniti smiješno malim.


Pred njim, kruhom na stolu,
što se neprekidno obnavlja u nadi,
možeš mi život zamijeniti smrću.
S njim ću je veselo blagovati.

DOJMOVI , PROMIŠLJANJE

Nanižite asocijacije uz riječ kruh.


Iznenađuje li vas veza naslova i teksta?
Kakav se dijalog vodi za stolom? Pobuđuje li u vas ugodne ili neugodne osjećaje i misli?



Jeste li se nekim stihovima ponovno vratili? Ako jeste, napišite kojima i obrazložite zašto ste im se vratili.


Kako je pjesnik svakodnevnu situaciju izdigao do univerzalnih visina?


Prisjetite se što sve znači kruh u svakodnevici i literaturi.


[Vrh] Go down
Hrvatski jezik
Admin
Hrvatski jezik


Broj postova : 99
Join date : 02.08.2011

Slavko Mihalić Empty
PostajNaslov: Re: Slavko Mihalić   Slavko Mihalić Emptyčet ruj 22, 2011 5:52 pm

Lirska misaona pjesma pjesnika Slavka Mihalića, eminentnog predstavnika krugovaške genaracije, strukturirana je u tri katrena stihova nejednakog broja slogova. Pjesnik uzima biblijskom genezom obilježenu mataforiku kruha koji se blaguje za zajedničkim stolom. Iznenađujuće je poprište razgovora lirskoga ja i nekog neimenovanog lirskog ti kojemu se lirsko ja obraća. Oko kruha na stolu zidovi su i zvijezde, ali i svi obruči koji stežu srce lirskoga ja. Pjesma je obilježena gotovo dramskom napetošću koja kulminira možebitnim sukobom, po lirsko ja fatalnim. Ja niže imperativne izjave, koje se u zadnjoj strofi smekšavaju u moguće, pogodbene, nagodbene rečenice. I oštricu sukoba smekšao je tamni kruh na stolu.

Nismo sigurni je li u pitanju intimni ili ideološki sukob lirskih subjekata. Odvija li se to ljubavna ili politička drama koju gotovo voajerski pratimo iz stiha u stih. Situacija stola i njegovih gostiju, izdignuta je do kozmičkih, univerzalnih visina - šimićevskih zvijezda koje garantiraju vječnu/nadosobnu dimenziju teksta. Kruh, mekan, topao, prost/jednostavan/težački crni kruh svjedokom je poziva na razgovor (sve što mi imaš reći/reci mi pred njim) jer on je za lirsko ja trajnijih od svih zastava (antonimija zastave i kruha je antonimija osobnog/individualnog/ljubećeg i općeg/kolektivnog/ideaološkog ja). Kruh je znak predaje, žrtve, kušnje. On će sve znati, i on će pomoći lirskome subjektu prihvatiti sve strahove. Jasno je da pjesnik upućuje na intertekstualna značenja biblijske posljednje večere i dijeljenja kruha prije Isusove konačne žrtve i Križnoga puta. Lirsko ja sprema se na sebe prihvatiti mogućnost umiranja u nadi vječitog obnavljanja.


Vjerujući u kruh života, lirsko ja prihvaća i trenutak umiranja kao trenutak konačnog izmirenja. Doista, pred nama je divna duhovna pjesma koja ukazuje da je svaka žrtva smislena kad je upravljena pravim ciljevima i da se svaka oštrica sukoba umekšava sposobnošću praštanja i prihvaćanja.

[Vrh] Go down
 
Slavko Mihalić
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Hrvatski jezik :: Učionica Hrvatskoga jezika :: Književnost :: Sat poezije-
Forum(o)Bir: